top of page

PRP (Kök Hücre) Tedavisi

PRP Nedir?

PRP İngilizce “platelet rich plasma” kelimelerinin baş harflerinden bir araya getirilmiş bir kısaltmadır. Anlamı kan pulcuklarından zengin kan sıvısıdır. Tam kan bir cihazda döndürülerek kırmızı kan hücrelerinin çökmesi sağlanır. Bu şekilde elde edilen kan sıvısı kan proteinleri ve bolca geriye kalan kan hücreleri ile platelet ya da trombosit de denen kan pulcuklarını içermektedir. Kan pulcukları kanımızda çok sayıda bulunan ve pıhtılaşmayı sağlayan temel hücre parçacıkları olmalarının yanı sıra bol miktarda büyüme ve iyileşmeyi tetikleyici bileşen bulundurmaktadır.


PRP Tedavisi Nasıl Uygulanır?

PRP işlemi sayesinde ortalama 2-4 hafta aralıklarla yapılan 3-4 seanslık uygulama ile vücuda herhangi yabancı madde veya ilaç vermeden tamamen doğal bir gençleşme sağlanır. PRP yaptıranlar ilk seanslardan itibaren öncelikle cildin kuru ve mat görünümünde düzelme fark ederler. Takip eden uygulamalar ile PRP yaptıranlarda kırışıklarda hafifleme, cildin elastikiyetinde artma gözlenir.


PRP işlemi doktorlar tarafından uygulanması gereken bir tedavi yöntemidir. Öncelikle hastadan alınan kan steril şartlarda özel bir tüpün içine konulur. Sonrasında kan içinde jel bulunan tüpe yerleştirilir. Santrifüje konulan tüpteki kanın içindeki maddeler 5-8 dakika içinde ayrıştırılır. Kanın trombositlerden ve büyüme faktörlerinden zengin plazma kısmı ayrıştırılmış olur. Elde edilen karışım enjeksiyon yöntemi ile ilgili alana uygulanır. PRP 2-4 hafta aralıklarla ortalama 3-4 seans, kişinin ihtiyacına göre uygulanır. PRP kürü tamamlandıktan sonra yılda 1-2 kez enjeksiyonlarla işlemin devamı sağlanabilir.


Kimler PRP tedavisine ihtiyaç duyar?

 • Deriye esneklik ve parlaklık kazandırmak,

 • Saç dökülmesini önlemek, saçları güçlendirmek,

 • Kırışıklıkları ve çöküntüleri önlemek,

 • Yara, çatlak ve deri hasarında deriyi yeniden yapılandırmak,

 • Lazer gibi işlemler sonrasında derinin hızla yapılanmasını sağlamak,

 • Medikal estetikte yüz, el ve kollar, bacak içleri, boyun ve dekolte gibi bölgelerde kullanılır.


PRP ağrı tedavisinde en çok şu alanlarda kullanılır:

 • Diz kireçlenmesi

 • Omuz ağrıları,

 • Ön çapraz bağ yaralanmaları; diz omuz,

 • Ayak bileği burkulmaları,

 • Kulunç ağrısı olarak bilinen kas gerginliklerinin tedavisi


PRP diz kireçlenmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Diz kıkırdağı, yaş, travma ve çeşitli nedenlerle yıpranmaktadır. Bu yıpranma iltihabi bir süreci başlatır. İltihaba neden olan etmenler diz ekleminde ağrı ve şişliklere neden olarak kıkırdak aşımını hızlandırarak kireçlenmeye yol açmaktadır. PRP ile dize uygulanan protein ve büyüme faktörleri bu iltihabi süreci azaltarak kıkırdak yıkımının önüne geçer ve iyileşmeyi artırır. PRP uygulamaları hastanın konforunu artırmaktadır.

bottom of page